2 filmy o ceramice

Dziś mam Wam do polecenia dwa filmy a polecam je tym chętniej, że bohaterkami obu są KOBIETY!

Pierwszy z nich obejrzałam z dumą i przejęciem, ciesząc się, że takie produkcje powstają w POLSCE! „Breaking the Mould” to piękne ujęcia, montaż i niepowtarzalna okazja, żeby zajrzeć do pracowni Moniki Patuszyńskiej – jednej z najbardziej znanych za granicą polskich ceramiczek. Nawisem mówiąc byłoby wspaniale gdyby więcej polskich artystów-ceramików doczekało się takich intymnych portretów. W wolnej chwili możecie zobaczyć jak przedstawia reprezentowanych przez siebie artystów brytyjska Goldmark Gallery. Zazdrość! Nie mniej, cieszę się z tego co jest i podsyłam Wam bo ogląda się z przyjemnością!

Kolejny, tym razem trochę dłuższy film, poleciła mi Tasja (Tasja P. Ceramics) i przyznam, że zrobił na mnie duże wrażenie (aż zrobiłam notatki!). Historia, założonej w 1948 r. przez Edith Heath, pracowni ceramicznej, która z czasem zmieniła się w sporych rozmiarów manufakturę, jest po prostu bardzo ale to bardzo interesująca. Nie chcę się za nadto rozpisywać ale mnie szczególnie zaciekawiły refleksje Edith (przytaczane fragmenty jej dziennika!), moment przejścia od garncarstwa do masowej produkcji i związana z nim zmiana statusu, „wyproszenie” Edith ze stowarzyszeń rzemieślniczych plus cała część technologiczna procesu – eksperymenty z własną gliną, szkliwami i wypałem na niską temperaturę!

Po obejrzeniu nie mogłam się też opędzić od myśli i pytań o to jak wyobrażam sobie ścieżkę rozwoju garncarza. Zwykle zaczyna się od fascynacji gliną i toczeniem ale po trzech tysiącach naczyń zastanawiasz się jak jednak trochę usprawnić ten proces, jak złapać oddech, jak nie bać się realizacji większych zleceń no i jak dotrwać do emerytury pracując wyłącznie fizycznie (o aspekcie finansowym nawet nie wspominam). Czy każdy łapie się na tym, że zaczyna w pewnym momencie snuć marzenia o ogromnym piecu, formach i rzeszy ludzi, którzy uwijają się dookoła przy produkcji?

Najbardziej cieszy mnie jednak fakt, że mogę polecić Wam film, który opowiada o samozaparciu, kreatywności, zmyśle biznesowym i pasji KOBIETY i to w latach 50-tych!

Video o Heath do zobaczenia TUTAJ.

Heath Ceramics (chociaż już pod innymi sterami) działa do dziś i możecie ich znaleść na Instagramie.

Profil Moniki Patuszyńskiej na Insta TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *